JAROSŁAWIEC I OKOLICE

JAROSŁAWIEC położony jest na terenie Pobrzeża Słowińskiego. Gmina Postomino jest ostatnim terenem nowego województwa zachodniopomorskiego.

Najbliższą znaną miejscowością od strony wschodniej jest Ustka (35 km), od strony zachodniej Darłowo (21 km), natomiast w głębi lądu najbliższe, duże miejscowości to Słupsk (40 km) oraz Sławno (30 km) będące jednocześnie siedzibą powiatu.

Najbliższe ciekawsze miejscowości to:

 

Rusinowo (4 km), którego główną atrakcję stanowi położony na wzgórzu neoromański kościół oraz zarośnięte już stanowiska archeologiczne, w których natrafiono na grobowiec datowany na II połowę III wieku p.n.e.,
Łącko (8 km), którego główną atrakcję stanowi późnogotycki kościół oraz legenda związana z księciem Bogusławem X,
Stary Kraków (14 km) gdzie do dziś stoją ryglowe chałupy i średniowieczny kościółek
Kiedy od strony głównej drogi wjeżdża się do Jarosławca, początkowo trudno zauważyć, że oto właśnie cywilizacja pozostaje gdzieś daleko. Po obu stronach urozmaicony krajobraz, poletka, łączki, dalej drogi wysadzane drzewami i niewielkie wzniesienia. Jednak letnisko Jarosłwiec położone w sosnowych lasach, na Przylądku Jarosławieckim nieopodal jezior Kopań (pow. 789,7ha) i Wicko (pow.1058,9ha) jest w istocie niemal zupełnie odcięte od świata. Na dodatek na wschód od tego Edenu znajduje się wojskowe pole manewrowe, które ostatnio awansowało do rangi europejskiego poligonu. Warto więc zapomnieć o wylegiwaniu się na plaży, a raczej należy wybrać się na wycieczkę do Wicka Morskiego, gdzie, jak głosi legenda, wieśniak Jan Długi wychowywał księcia Bogusława X.

Poruszanie się po Jarosławcu jest banalnie proste. Jedyna droga wjazdowa do miejscowości zamienia się w ulicę Bałtycką, która posiada liczne odnogi biegnące głownie w stronę morza. To przy tej ulicy znajduje się latarnia morska, apteka, targowisko, przystanek PKS, dyskoteka oraz liczne sklepy i gastronomia, a w szczególności ośrodek spółki Solar.

HISTORIA

 

Jarosławiec po raz pierwszy pojawia się w historii w 1459r. Pod dość niewdzięczną nazwą Garzhouede. Od zawsze mieszkali tu rybacy, którzy w wolnych zajmowali się zbieraniem bursztynu. W 1540r. Wieś wchodziła w skład darłowskiej domeny książąt zachodniopomorskich, a w 1648r. żyło tu czterech kmieci, siedmiu zagrodników i siedemnastu parobków. Na przełomie 1779 i 1780r. z powodu epidemii czerwonki tu i w pobliskim Rusinowie zmarło czterdzieści osiem osób. Przed wojną w Jarosławcu mieszkało, podobnie jak obecnie, nieco powyżej trzystu osób. Połączenie ze światem zapewnia linia autobusowa ze Sławna.

 

ATRAKCJE

 

Jarosławiec należy do miejscowości, gdzie przyjeżdżało się na zorganizowane wczasy do dużych ośrodków wczasowych czy domków kempingowych. Po chałupach rybackich nie pozostało ani śladu. Po sezonie, gdy z głównych ulic znikają już tłumy, hula tu tylko wiatr i jedynie od czasu do czasu przemyka grupa dzieci z “zielonej szkoły”.

Największą atrakcją jest latarnia morska, którą można zwiedzać od połowy czerwca do końca sierpnia (czynna codziennie od 1000-1300 i 1500-2000) . Latarnia zbudowana została z czerwonej i glazurowanej cegły na planie koła. Każdą kondygnację podkreśla ozdobny gzyms. Na górę prowadzą kręte drewniane schody, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Z balkonu, z wysokości 33 metrów, rozciąga się widok na całą okolicę – morze i dwa duże przybrzeżne jeziora.

Drugą istotną atrakcją jest malownicze wybrzeże klifowe oraz niewielka przystań rybacka, gdzie można skorzystać z rejsu małymi statkami wycieczkowymi.

Przy głównej ulicy Jarosławca położony jest murowany ośrodek wypoczynkowy oraz pole namiotowe spółki SOLAR. Pokoje posiadają pełne węzły sanitarne oraz balkony. Kompleks wypoczynkowy posiada własną część restauracyjno-barową, świetlice, siłownię, parking, opiekę medyczną oraz boiska sportowe.

MASZ PYTANIA? NAPISZ DO NAS!

10 + 4 =